Kompozytorka, flecistka, pianistka i improwizatorka. Urodziła się w 1985 roku w Katowicach. Ukończyła studia kompozytorskie z wyróżnieniem w klasie prof. Aleksandra Lasonia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2011 roku prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2015 roku uzyskała stopień doktora sztuki w dziedzinie kompozycji (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie: Marcin Błażewicz – promotor).
Jest członkiem zwyczajnym Związku Kompozytorów Polskich jak i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Od 2009 roku publikuje swoje utwory w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Jest wielokrotną stypendystką m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Za osiągnięcia twórcze otrzymała szereg nagród i stypendiów artystycznych, m. in.: prezentacja kompozycji podczas 57. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Lizbonie; nominacja do prestiżowej Nagrody Mediów Publicznych OPUS 2009 (edycja nie została rozstrzygnięta); I nagroda w Konkursie Kompozytorskim im. A. Malawskiego w Rzeszowie; dwukrotnie I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, I nagroda w V Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Chóralną Pieśń Pasyjną w Bydgoszcz i inne.
Utwory Justyny Kowalskiej-Lasoń były wykonywane na wielu ważnych festiwalach i koncertach w kraju i za granicą.
Kompozytorka tworzy także grafiki komputerowe, które prezentowane są na autorskich wernisażach.
W lipcu 2012 roku ukazał się album płytowy „Śpiewam Nowoczesnego Człowieka” z muzyką kompozytorki w wykonaniu najwybitniejszych polskich orkiestr i zespołów kameralnych (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia batutą Michała Klauzy oraz José Maria Florêncio, AUKSO pod batutą Marka Mosia, Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina, LASON Ensemble).
Jej postać została umieszczona wraz z 11 innymi polskimi kompozytorami w kalendarzu New Generation – Nowa Generacja Polskich Kompozytorów, wydanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, m.in obok Marcela Chyrzyńskiego, Mikołaja Góreckiego, Pawła Łukaszewskiego, Pawła Mykietyna, Aleksandra Nowaka, Wojciecha Widłaka, Agaty Zubel.
https://pwm.com.pl/pl/kompozytorzy_i_autorzy/5468/justyna-kowalska-lason/index.html
fot. Magdalena Hueckel © IMiT