Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /home/klient.dhosting.pl/interpages/lukaszdlugosz.pl/public_html/wp-content/themes/dlugosz/functions/assets-loader.php on line 16

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /home/klient.dhosting.pl/interpages/lukaszdlugosz.pl/public_html/wp-content/themes/dlugosz/functions/assets-loader.php on line 16

Warning: file_get_contents(https://lukaszdlugosz.pl/wp-content/themes/dlugosz/public/assets.json): failed to open stream: operation failed in /home/klient.dhosting.pl/interpages/lukaszdlugosz.pl/public_html/wp-content/themes/dlugosz/functions/assets-loader.php on line 16
Wojciech Widłak

Urodzony w 1971 roku, rodowity krakowianin, w zakresie kompozycji uczeń Marka Stachowskiego (Akademia Muzyczna w Krakowie) i Hansa Abrahamsena (Królewska Duńska Akademia Muzyczna w Kopenhadze); doskonalił swój warsztat pod kierunkiem Franco Donatoniego, Pera Nørgårda, Goce Kolarovskiego, Roberta Saxtona. Absolwent klasy organów Jana Jargonia.

Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów kompozytorskich, m.in. prestiżowej 56. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu, 2006 (za Wziemięwzięcie na orkiestrę i organy), stypendiów w Polsce, Danii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Autor kilkudziesięciu utworów wykonywanych w 16 krajach Europy, Turcji, USA, Japonii, Korei Płd., Argentynie, Meksyku, Azerbejdżanie, nagranych na kilkunastu płytach, wydanych w Polsce (PWM), Francji, Niemczech i we Włoszech, zamawianych przez renomowane instytucje, artystów i zespoły.

Mając 41 lat otrzymał z rąk prezydenta RP tytuł profesora. 2005 został kierownikiem Katedry Kompozycji, 2012-2020 dziekanem Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. W macierzystej uczelni prowadzi klasę kompozycji, w której studiuje młodzież z Polski i wielu innych krajów. Do 2020 wypromował 7 doktoratów w dziedzinie sztuki. Gościnnie wykładał i prowadził kursy mistrzowskie m.in. w USA, Izraelu, Turcji, Włoszech, na Litwie, Słowacji i Węgrzech. Wielokrotny juror konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą. 1998-2003 pierwszy kierownik Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej w Bielsku-Białej. Członek Związku Kompozytorów Polskich.

W latach 90‘ stosował tradycyjne środki warsztatowe, w tym wyrazistą harmonię, ekspresyjny rytm i obsesyjną powtarzalność. Od 2000 zwrócił się ku radykalniejszej brzmieniowości, wielowarstwowej strukturze, grze muzycznych idiomów. Ostatnio zajmują go: intensywna ekspresyjność, mikrotonowość, autorska koncepcja „harmoniki obrotowej“.

http://www.wojciech.widlak.art.pl/

fot. Bartek Barczyk, udostępnione przez PWM

Wojciech Widłak
Lista utworów

Zobacz innych kompozytorów

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informację na bieżąco, zapisz się do newslettera. Dzięki temu dowiesz się o planowanych koncertach, nagraniach czy wydawnictwach. Aby się zapisać, wystarczy wpisać swój mail i kliknąć „Zapisz się".

Kontakt

    Zapraszam do kontaktu