Structures of Time na dwa flety i fortepian (2018)

Utwór Structures of Time został skomponowany specjalnie dla Tria Łukasza Długosza. Inspiracją do napisania utworu stał się czas. Tytułowe Struktury czasu należy odczytywać nie tylko horyzontalnie, jak zwykło czynić się z mierzeniem czasu (powiedzenie „czas płynie”), ale także wertykalnie, jako jego kolejne warstwy. Podejście do czasu pionowo, a nie poziomo jest wyznacznikiem struktur zawartych w utworze, podzielonych pomiędzy wykonawców. Całość zespala się za pomocą polifonii i korespondencji dźwiękowej między instrumentami.

Utwór należy do grupy dzieł kompozytora, które w swej konstrukcji wykorzystują techniki kalkulacyjne specjalnie stworzonych do tego programów komputerowych. Po odpowiednim opracowaniu merytorycznym materiału dźwiękowego, kompozytor osiąga właściwą materię dźwiękową.

Grzegorz Wierzba

Pobierz nuty (PDF)

Informacja o zamówieniu i prawykonaniu utworu

Data powstania: 2018
Czas trwania ca. 9’
Prawykonanie: koncert Flety+
w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, 25.11.2018 roku

 

Wykonawcy:
Łukasz Długosz – flet
Agata Kielar-Długosz – flet
Andrzej Jungiewicz – fortepian

Kompozytor Grzegorz Wierzba

Kompozytor, pedagog, wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego, którą ukończył w 2006 roku w klasie kompozycji Jana Antoniego Wichrowskiego. Od 2010 roku jest członkiem honorowym Polskiego Stowarzyszenia Kontrabasistów. W 2014 roku otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych w zakresie kompozycji i teorii muzyki, specjalności kompozycja. Od 2015 roku jest także nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Świdnicy. Otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z szeregiem kompozytorów polskich i zagranicznych. Od 2018 roku jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

http://https://www.nfm.wroclaw.pl/musica-polonica-nova-2018/artysci/biogram/1570

fot. Adriana Wierzba (aether)

Utwór

Wywiad z kompozytorem

Współczesne techniki wykonawcze